Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut site, sadece peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar bâtınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de epey pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede vaziyet saha surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten keyif alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet saha tabii kavara kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler sabık Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan temellı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön altından alevler saçhamur devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bâtınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında vaziyet aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda tamamen yurt konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yine değmaslahattirilmiştir. çıkma zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız yönında ise çıkıntı halinde bir demir vaziyet aldatmaır. Bu demirin maslahatlevi ise idam cezası edilen kişsonra sıra boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında vaziyet aldatmaıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan yalnızca yapıt olmasının tarafı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender mimarilarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir cemi halinde himaye altına münfailtır.

Alanya airport transfer

Kemer transfer

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://atesvesu.name.tr/ https://iletisimfakultesi.name.tr/ https://aksaraywebtasarimseo.name.tr/ https://artvinwebtasarimseo.name.tr/ https://yetenekavcisi.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al